מה עושים במקרה של גניבת דרכון עם ויזה לארה”ב?

הדרכון האישי שלנו הוא מסמך זיהוי המאפשר לנו לטייל ולבקר במדינות העולם. הדרכון מהווה למעשה תעודה המקנה לנו זכויות מעצם היותנו ישראלים, זכויות כוללות חופש תנועה והגנה. אובדן או גניבה של דרכון יכולים בהחלט להיות סיוט בירוקרטי. הסיבה לכך שלא ניתן פשוט להדפיס דרכון חדש היא הסיכון הביטחוני מהווה אובדן דרכון.

גניבת ויזה לארה”ב מחייבת פעולה מיידית

ארגוני פשיעה רבים, כמו גם ארגוני טרור, מנסים לשים יד על דרכונים כדי לשלוח אנשים בזהות בדויה ברחבי העולם, או כדי להשתמש בהם כדי לשפר את יכולות הזיוף שלהם. אובדן או גניבה של דרכון יצריכו תחקיר מעמיק בקשר לנסיבות האובדן לפני הנפקת דרכון חדש. לרוב, אלא אם מדובר במקרים מיוחדים, לא ניתן לטוס בחזרה ללא דרכון חדש, או מסמך זמני שהונפק על ידי הקונסוליה הישראלית. בכל מקרה, גניבה או אובדן של דרכון מחייבים פעולה החלטית ומיידית.

 

מהם הצעדים שיש לקחת לאחר האובדן

כדי להבטיח שתעברו את התהליך המתיש במהירות ויעילות, חשוב מאוד שתפעלו מהר. פעולה מהירה תבהיר לרשויות שלא מכרתם או מסרתם את דרכונכם עם הויזה תמורת כסף, להפחית את רמת החשד. הצעדים שיש לבצע במהירות אחרי שהבנתם הדרכון עם הויזה לא עמכם כוללים:

  • הודעה למשטרה: צרו קשר באופן מיידי עם סניף המשטרה המקומי ודווחו להם על הגניבה. קרוב לוודאי שתצטרכו להגיע לסניף ולמסור מידע על השעה בה בוצעה הגניבה, מאפייני התקרית, פרופיל כללי של התוקף וכמובן על סוג הויזה ותוקפה.
  • הודעה לשגרירות הישראלית: הודיעו לשגרירות הישראלית באופן מיידי שהדרכון כבר לא עמכם. חשוב למהר כדי לאפשר חקירה מהירה והנפקה במועד של דרכון חלופי.
  • יידעו את הקונסוליה בה הנפקתם את הויזה: חשוב ליצור קשר עם הקונסוליה בה הנפקתם את הויזה לארצות הברית. לרוב השגרירות האמריקאית לא תהיה זמינה טלפונית, אך המשיכו לנסות ושלחו מיילים גיבוי.

חשוב לדעת שרוב סוגי הויזות האמריקאיות ניתנות לשחזור מהיר ללא צורך לעבור את תהליך ההוצאה שוב. עם זאת, חלק מסוגי הויזה לא יהיו תקפים בהוצאה מחדש של הדרכון.  

 

האם עלי לצאת מארצות הברית בשביל לחדש את האשרה?

לעיתים ברגע הראשון לאחר שאנחנו מבינים הדרכון עם הויזה איננו אתנו אנחנו מפחדים שעלינו לעזוב את שטח ארצות הברית באופן מיידי או שנחשב למשיגי גבול. לאמיתו של דבר, אין זה כך. במידה והויזה שלכם נגנבה, אין שום צורך לצאת מגבולות ארצות הברית עד הוצאת חדשה. ויזה מאפשרת לכם למעשה לקבל אישור כניסה לארצות הברית. לכן, במידה ואתם לא מתכננים יציאה משטח המדינה וחזרה מהירה אליה כחלק מהטיול שלכם, אין שום צורך למהר לחזור הביתה. כמובן, כל האמור לעיל נכון רק במידה ואתם בקשר רציף עם הרשויות הרלוונטיות נשמעים להוראות.