הארכת שהייה בארה”ב

רבים המגיעים לארה”ב באופן חוקי, מעוניינים להאריך את השהייה במדינה. כיצד מתבצעת הארכת שהייה בארה”ב באופן חוקי? מהם ההגבלות והתנאים בבקשה להארכת השהייה? ומה ההשלכות של שהיית יתר לא חוקית במדינה?

הארכת שהייה בארה"ב

 

ויזת כניסה לארה”ב

כל ישראלי, זקוק לויזת כניסה לארה”ב ואשרת שהייה. ויזת הכניסה, אותה מבקשים בשגרירות מאפשרת הגעה אל גבולות המדינה ואשרת השהייה, תקבע את משך הזמן המותר לשהות בה. משך אשרת השהייה משתנה בהתאם לסוג הויזה (ויזת סטודנט, ויזת משקיע, ויזת תיירות ועסקים וכדומה). הויזה המקובלת ביותר עבור הישראלים, היא ויזת התייר.

 

בשונה מבעבר, אז היה נהוג לקבל אישור כניסה לכל החיים או לעשר שנים, כיום, ברוב המקרים ויזה לארה”ב למטרת תיירות ועסקים ניתנת לתקופה של חצי שנה. כמו כן, קבלת ויזה לחצי שנה, אינה קובעת את זמן השהיה המותר ובכניסה למדינה תפגשו את קצין ההגירה אשר יכול להגביל את משך שהייתכם. במידה ולא ניתנת הוראה שונה מקצין ההגירה, אכן תכלו לשהות במדינה במשך חצי שנה ברציפות, בהתאם לויזה שקיבלתם. אולם, במידה וקצין ההגירה חושד כי מטרת ביקורכם אינה תואמת את הויזה שברשותכם מכל סיבה שהיא, הוא יוכל לקבוע את הזמן בו תכלו לטייל במדינה ולהקנות לכם אישור שהייה לתקופה מוגבלת ואף, לשלול את כניסתכם לארה”ב.

 

הארכת שהייה בארה”ב בזמן השהות במדינה

לאחר הכניסה למדינה והשהות המותרת בה, ניתן להגיש בקשה להארכת ויזה באמצעות טופס שנקרא I-539. את הטופס מגישים למשרדי הממשלה הנקראים “USCIS“, יחד עם מסמכים נוספים שיכולים לתמוך בבקשה והתשלום הנדרש עבור הארכת סוג הויזה המבוקשת. חשוב לציין, שבשונה מבעבר, כיום, בקשות רבות להארכה נדחות ולכן, מומלץ להקפיד על אופן הגשת הבקשה וצירוף מסמכים שיתמכו בה. כמו כן, תכלו להגיש את הבקשה רק במידה ולא עברתם על חוקי ההגירה ולא עברתם על חוקי המדינה בכל דרך שהיא.

 

מה חשוב לדעת כשמגישים בקשה של הארכת שהייה בארה”ב?

תחילה, יש לוודא שהדרכון בתוקף למשך כל התקופה המבוקשת להארכת השהות. את הבקשה, יש להגיש לפני סיום הויזה הקיימת. על מנת להעלות את סיכוי קבלת ויזת ההארכה, חשוב לצרף מסמכים שמוכחים את שהותכם כמטיילים בלבד ושוללים חשדות אודות עבודה לא חוקית בארה”ב או כל שהות אחרת שאינה תואמת את מטרת הויזה שברשתכם.

 

מסמכים שיכלו לתמוך בבקשה הם: קבלות וחשבוניות ממסעדות, מלונות ומקומות בילוי, המעידים על פעולתכם בזמן השהייה כתיירים. בנוסף, מסמכים והצהרות שמעידים על תוכניות ההמשך שלכם, כמו אישורים על הזמנת חדרים, כרטיסי טיסה, כרטיסים להופעות, הצגות וכדומה. בהמשך, מסמכים והצהרות של חשבון בנק בהם ניתן לראות כי ברשותכם הכסף הנדרש למשך השהות המתבקשת וכל מסמך המעיד על הקשר עם הארץ וחזרתכם אליה, כמו מכתב ממעסיק שמעיד על היותכם בחופשה, אישור הרשמה ללימודים עתידים בארץ וכדומה. במידה ואינכם בטוחים כיצד להגיש את הבקשה ורוצים לעלות את סיכויי הקבלה, תכלו לפנות לחברת עורכי דין בעלת המלצות המתמחה בתחום.

 

מתי לא ניתן להגיש בקשה להארכת השהייה בארצות הברית?

קיימות ויזות כניסה לארה”ב אשר לא ניתן להגיש הארכת שהייה עליהם. ויזות אלו הן: ויזה “D” – ויזת כניסה עבור צוות ספינה או מטוס, ויזת “C”- ויזה הניתנת עבור מעבר בלבד, ויזת “K”-  ויזה ניתנת למי שמאורס לאזרח או אזרחית אמריקאית ובעלי ויזה VWP- “תוכנית פטור מויזה”.  כמו כן, על מנת להגיש את הבקשה, סטאטוס השהייה חייב להיות “לא למטרות הגירה” ועליו להיות תקף בעת הגשת הבקשה.

 

כמה זמן לוקח לקבל תשובה מרשויות ההגירה?

הבקשה להארכת הויזה, מוגשת לפני סיום תקופת הויזה הקיימת, אולם, לרוב יש לחכות מספר שבועות עד חודשים עד קבלת התשובה, כאשר בתקופה זו, הויזה הקיימת עלולה להסתיים. לכן, מומלץ להגיש את הבקשה לחידוש כחודש וחצי לפני סיום הויזה הקיימת. במידה והבקשה להארכה אושרה, התקופה בה שהיתם לאחר סיום הויזה הראשונה היא חוקית ולרוב, לא תהיה בעיה. אולם, במידה ובקשתכם נדחתה, תקופת השהות שלכם עד קבלת התשובה, נחשבת בלתי חוקית, מוגדרת כ”שהיית יתר” ועלולה להוביל לכך שבפעם הבאה שתבקשו ויזת תייר בקשתכם תישלל.

 

מה ההשלכות של שהייה לא חוקית בארה”ב ללא אישור הארכה?

ישראלים רבים, נכנסים לארה”ב באופן חוקי עם ויזה זו או אחרת, ונשארים מעבר לשהות המותרת. במצב זה, אישור שהייה יינתן רק במקרים של נישואין, כאשר גם במקרים אלו מדובר בפרוצדורה ובתהליך בירוקראטי מורכב. בשאר המקרים, ההשלכות בגין שהייה לא חוקית הן זהות גם במידה והשהייה הלא חוקית נעשית במודע ובמכוון וגם במידה ונשללה בקשת ההארכה.

 

לרוב, במידה והשהייה הלא חוקית היא מתחת לחצי שנה, הדבר יפגע בסיכויים לקבל ויזת תייר בפעם הבאה, אך ניתן יהיה לבקש ויזת עבודה או נישואין בהמשך. במידה ומשך השהיה הלא חוקי הוא מעל חצי שנה, לא ניתן יהיה לבקש אף ויזת כניסה במשך שלוש שנים. כאשר השהיה הלא חוקית נמשכת מעל שנה, לא ניתן יהיה להיכנס לארה”ב במשך עשר שנים.

השארת תגובה